אני, דקל נחמן, בן 24 גר כרגע בתל אביב התחלתי את דרכי בעולם האומנות לפני כשלוש שנים ברגע שבו אמא שלי הציגה לראשונה את יצירותיה בניו יורק.

מהרגע הראשון התאהתי בתחום ופשוט התחלתי לחקור אותו, הקמתי לאמא שלי תערוכות בניו יורק, תל אביב, ומיאמי.

התחלתי כנווד ללא כל ידע או מישהו שידחוף אותי ונתקלתי בעולם מסורתי, מיושן, סגור, מנוכר, אינטלגנטי, לא מוכן לדור החדש והכי חשוב יצירתי ופורה הן מבחינת האמנים עצמם, והן מבחינת העוסקים בתחום, הרי בכל בעל גלריה מתחבא איזהשהו אמן פנימי, פשוט הדרך שלו להוציא את זה באה מהצד העסקי.

המסקנה המרכזית שהגעתי אליה, היא שכל המעורבים בעולם הזה צריכים להמצא בשקט ושלווה פנימית רצופה אשר תתן להם את הפוריות היצירתית להביא לעולם את הדבר הבא,

על כן, אנשי רוח ברובם אינם אנשי אקסל או בעלי קישורי ניהול ואדמינסטרציה ברמה שתאפשר להם להקדיש את רוב צומת לבם למהות היצירה, והבנתי שאת כל הסרבול שבדרך ניתן לפתור באמצעות טכנולוגיה איכותית. 

הרי בסופו של דבר מדובר כאן בלהביא את התוכן הטוב ביותר, לקבל את הביקורות הטובות ביותר, לפרסם ולטפח את קהל המדויק ביותר, ולמכור יצירות כמה שיותר.

בחנתי תוכנות מדף קיימות לניהול גלריה, סטודיו, ואוספים מצאתי באינטרנט כ30 תוכנות מדף, מתוכן על 2 תוכנות בלבד ניתן להצביע כיעילות וטובות ואחת מהן אפילו מצוינת (ArtLogic), אבל גם הן לא מצליחות לספק את חופש היצירתיות, ולסגור את כל הפינות שעסק בתחום הזה צריך. 

בנוסף התוכנות שנתקלתי בהן עדיין לא פיצחו את הנוסחא של המודל הכלכלי ובעיקר איך לקחת את כל המידע שקיים אצלהם ולתעל אותו לדאטה שיכול לעבוד עבורן בעולם מקביל לשוק מניות חופשי.

התחלתי לפרק פעולות רוטניות שגרתיות ומשימות נדרשות להנעת פרויקטים אומנתיים ובתחילת השנה התחלתי לכתוב ״תוכנית על״ למערכת כוללת אשר תקל על העוסקים והאמנים, תחבר אותם לצרכני האומנות, תמשוך את הדור הצעיר ותוכל לקחת את עולם האומנות לצעד הבא, אוכל להרחיב על הנושא בפגישה ולאחר חתימה על NDA.

Degorla

כשהתחיל משבר הקורונה בדיוק הסתיימה תערוכה של אימי, ותוך שלושה ימים במעשה ספונטני הקמתי אתר אשר מאגד בתוכו 9 גלריות מובילות מתל אביב שצילמתי בסיור וירטואלי 360 תוך ידיעה שמעשה כזה מקרב אותי לתוכנית העל. האתר זכה לאלפי צפיות וסיקור תקשורתי תוך ימים בודדים.

ֿ

כרגע, כשטכנולוגית המציאות הרבודה (Augmented Reaility) הפכה לנגישה יותר כשאפל ואנדרויד שחררו ספריות פיתוח המאפשרות לצפות באוביקטים בAR ללא צורך בהורדת אפליקציה מצד המשתמש, פוטנציאל המכירות והמודעות האינטרנטיות בתחום עשוי לקפוץ בעשרות אחוזים.

קיימות דוגמאות נפלאות לפרויקטים בראשית דרכם לדוגמא Acute Art שפיתחה אפליקציה שמתמקדת באמנים מבוססים כמו Kaws וOlfur Elisson, ומאפשרת לחוות יצירות שלהם מכל מקום בעולם, יריד האומנות Frieze הציג אפשרות של צפיה בAR אך הם יצאו עם טכנולוגיה מיושנת ולא נוחה.

המורכבות בבנית מודל תלת מימדי והטמעתו בלינק מונעת מנתח שוק עצום לממש את הטכנולוגיה.

ועל כן עליתי על הנוסחה ומצאתי את הדרך לגרום לכך שכל אדם יוכל להיכנס לDegorla (כרגע רלוונטי לציירים וצלמים), להעלות את קובץ של היצירה, לבחור מסגרת, להכניס פרטים, להוסיף כפתור רכישה מהירה של היצירה, ותוך שניות לקבל בחזרה לינק מקדם מכירה, שיתופי, לפייסבוק ולאינטגרם וכמובן מאפשר לאמנים לייצר תוכן בלי סוף של יצירות האמנות שלהם.

חללי גלריות שעברו סריקה 3D יוכלו לתת אפשרות למתשמשים ללכת בתוך החלל. במציאות רבודה, או אפילו ליצור תערוכות קבע וירטואליות בכל מקום בעולם.

ובעתיד אפלו לסרוק את הבית פעם אחת ולראות איך היצירה משתלבת בבית בלי אפילו להיות בבית.

המטרה שלי בתחום הAR היא להיכנס לתת מודע בעולם האומנות כשברגע שצריך להוסיף לאתר/להציע ללקוח יצירה באינסטקנט פונים לDegorla, ברגע שאראה את מייל מהדומיין של Gagosian משתמש באתר, אדע שהדרך התחילה.

*קיימים פתרונות אוטומטים למידול פסלים או לכל יצירה שאינה במסגרת, הם עדיין בראשית דרכם, אבל זה פתיר.

בחודשים האחרונים קמו פלטפורומות שאינן מתמקדות בתחום האומנות שמאפשרים להעלות קובץ של מודל ולקבל אותו מוטמע בלינק, המחירים שהם דורשים אסטרונומים שלא לצורך, הם עדיין משאירים ללקוח את מלאכת בניית המודל. וכך הם מונעים את התפשטות הטכנולוגיה.

ניסיתי לכמת את מספר הגלריות הצלמים והציירים הנמצאים בשוק אך כל מספר שהגעתי אליו לא שיקף נתח שוק נכון, מסיבה שקיים מספר לא מבוטל של אמנים וגלריות שאינם מוכרים על ידי הממסד והם יותר מתייחסים ליצירות כקישוט או מנסים להגיע להכרה.

על פי Artfacts, בעולם 676,632 אמנים מוכרי ממסד, מתוכם 451,088 בחיים (על פי מדגם), 24,062 גלריות מוכרות ממסד ו7,462 מוזאונים.

אך שוב, להסתכל על מספרים אלה בלבד זה לא נכון.

המודל הכלכלי עשוי להתפרש למספר כיוונים, מסיבה שאפשר להסתכל על פרויקט הAR כמודל בפני עצמו, או לראות אותו כחלק מ״תוכנית העל״ שבה המודל טיפה שונה.

כרגע אתייחס למודל הAR בלבד.

שלב ראשון:

אופציה 1 - 

1. משתמש חינמי מוגבל ומשתמש Pro יותר פונקציואנלי בעלות נגישה לקהל היעד $8 לחודש.

2. דאטה- 

א. מאגר יצירות אומנות - יצירות עכשוויות ורלוונטיות בשוק יכול להתפרש למערכת שמזהה יצירות אומנות, (הרבה פרויקטים בתחום ניסו לקום אך נפלו כי לא היה להם את כל המידע), בנוסף מאגר שכזה יכול להוביל לאתר מכירות יצירות אסטרונומי שבו ״המוצרים כבר נמצאים במלאי״.

ב. מיילים של משתמשים - שימוש לצורך טירגוט של קהל האמנים/גלריסטים/מוזיאונים יכול לשמש לצרכים פרסומיים עתיידים של קהל מדוייק.

ג. קוד הEmbed  שאותו גלריות ילבישו באתר שלהם יתן לי נתוני שימוש מתוך אתרים של אמנים וגלריסטים בסדר גודל חסר תקדים על ידי טירגוט של קהל רלוונטי שמתעניין באומנות/נמצא בקשר עם אמנים = רוכש אומנות פוטנציאלי.

ד. - נתוני הצפיה וכמות הצפויות יכולות להצביע על מגמות של פריצה של אמנים ספציפים שיכולים לעזור לאספן לקחת החלטות בכדאיות השקעה.

אופציה 2 - 

משתמש חינמי, אשמח לפרט בפגישה.

3. תיווך עבודות מידול. 

שלב שני:

4. אתר מכירה שהתוכן עובד מעצמו.

 

5. הגדלת נפח התנועה והרגלת מתשמשים ל״תוכנית העל״.

6. Wix Wordpress Fiverr

7. מימוש נתונים

איך אני מתכוון לפרסם - 

לאחר שהמערכת תעמוד בשלמותה אשקיע את כל מאמצי בצעדים הנ״ל - 

1. שיתופי פעולה עם ידוענים ואמנים מוכרים - שליחת מייל ל300 האמנים המובילים בכל מדינה בדירוג Artfacts.

2. שיתופי פעולה עם 50 הגלריות המובילות מכל מדינה על פי דירוג Artfacts.

3. פרסום אורגני ברשתות החברתיות (שיתופי פעולה, פרסום בקבוצות יעודיות, שיתופי פעולה עם דפי תוכן)

4. פרסום ממומן - השקעה של 40% מהרווח היומי לפרסום ממומן ביום לחודשים הראשונים (במקרה של השקעה הייתי רוצה להשקיע סכומים יותר משמעותיים מההתחלה).

5. יצירת תכנים ויראלים של יצירות אומנות בטכנולגיה (מקומות בלתי צפוים/צילומים אסטתים).

6. מכירת השירות לאתרי מכירת יצירות.

אני מודע לזה שבכל בקשה להשקעה מציגים גרף מאוד מדויק של ההכנסות הצפויות או סכום ההשקעה הדרוש מחולק לפי חודשים ושנים, אך המקרה כאן הוא שונה לחלוטין כשמסתכלים על המערכת הכוללת בזמנים שכל הפוקוס שלי נמצא בתוך מערכת הAR.

כשמסתכלים על מערכת הAR - 

יותר מההשקעה עצמה מעניין אותי לדעת את הרצינות, ההירתמות, היכולות והקשרים בענף של המשקיע הפוטנציאלי.

התוכנית המקורית שלי היתה להתחיל עם מערכת הAR שדורשת ממני השקעה שאני מסוגל כרגע לשלם מכיסי עם פוטנציאל רווח גבוה לקרוע את עצמי בימים ולילות לביצוע פעולות קידום אורגני ובמסגרת היכולת ממומן ואז להפנות את המשאבים לפיתוח ״תוכנית העל״. 

בשיחת ההיכרות שלי עם אריאל לצורך כתיבת תקנון והסכמי הפרטיות לאתר, אריאל העלה את הרעיון לגייס משקיע אסטרטגי לקוח המשרד מיד התחדדה אצלי המחשבה שיחד עם משקיע אסטרטגי מהתחום שידע לפתוח את הדלתות הנכונות, מנכ״ל, תקציב פרסום ראוי, שרות לקוחות, בית תוכנה ברמה גבוה, שירותי אוצרות לתוכן אומנותי, יחסי ציבור, ומכירות נוכל לבסס את Degorla כפלטפורמה האמינה, הגדולה, והרווחית בשוק.

לצורך הקמת מערכת הAR הראשונית, אצטרך - 

20,000 - 75,000 אש״ח - פיתוח (תלוי ברמת גימור פיצ׳רים ואינטגרציות)

1,000 - אירו - משפטי

10,000-20,000 דולר - השקעה ראשונית בפרסום ממומן ברשתות החברתיות

פיילוט ראשוני חינמי ליציאה עם מוצר בעל ערך לשוק יכול לקרות בשבוע של ה24 במאי, מערכת מנוהלת עם משתמשים תוכל לעלות לאוויר בין שבוע לשבועיים לאחר מכן, (קיימת אפשרות להקמת מערכת מלאה זמנית ליציאה לשוק בשבוע של ה24, אך לצורך הוספת פיצ׳רים נוספים קיים צורך במערכת מותאמת)

על פי התוכנית השיווקית שציינתי, אני מעריך שבחודש הראשון יצטרפו למערכת כ10,000 משתמשי Pro במחזור פעילות כולל של $80,000.

הערכתי את החודש הראשון בלבד מסיבה ש ההוצאות היחידות לפעילות עסקית למערכת AR - 

- השכרת שרתים - (זניח)

- שיווק - כמה שיותר, יותר משתמשים, הערכת מחיר להבאת משתמש בודד תוכל להתבצע רק לאחד חודש פעילות ראשון, מסיבה שמדובר במוצר שהשוק לא הכיר קודם לכן.

זה יהיה לא הוגן מצידי לבנות גרף שנה קדימה, מסיבה שאני מתעסק כרגע במלוא הזמן בקידום מערכת הAR, ובמידה ומחליטים ללכת על מערכת כוללנית צריך לשקול את המודל הכלכלי מחדש בהסתכלות של חמש שנים קדימה.

משקיע אסטרטגי - 

אני מצפה מהמשקיע הפוטנציאלי לפתוח דלתות בגלריות ומוזיאונים עתירי שבחים מהעולם, לחבר אמנים בעלי שם עולמי ליום השקת המוצר ולהבין את הצורך בהשקעה בפרטים הקטנים בעולם מבוסס אסתטיקה.

שימושים נוספים אופציונאלים לפלטפורמה - 

אשמח לפרט בפגישה לאחר חתימה על הסכם NDA.

1. מערכת הזמנות מבתי דפוס/מסגור.

2. מערכת הזמנות קלה של עבודות מידול שיאפשרו לכל מחזיק מוצר מוחשי לקבל לינק להדמיה תוך שליחת מספר תמונות ומידות.

3. הטמעת המערכת באתרים נוספים.

4. מגנטים לאירועים/צלמי חתונות.

Stay up-to-date on Degorla for exhibitions, virtual tours, news, and events.

  • Facebook
  • Instagram

© degorla 2020